Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

22:04, miercuri, 25 aprilie, 2012

În atenția parohiilor!

Având în vedere creşterea alarmantă a consumatorilor de droguri din ţara noastră, atât în rândurile persoanelor mature, dar mai ales a minorilor, Mitropolia Chişinăului şi a Întregii Moldove a dat curs solicitării Ministerului Afacerilor Interne al Republicii Moldova de a îndemna parohiile şi instituţiile afiliate de a participa la prevenirea şi stoparea acestui flagel social prin informarea enoriaşilor asupra pericolului consumului de droguri, consecinţele acestui viciu din punct de vedere spiritual şi social, precum şi necesitatea educării tinerei generaţii în spiritul unui mod de viaţă sănătos şi a respectării prevederilor legislaţiei naţionale.

Mitropolia susține iniţiativa MAI de consolidare a eforturilor în procesul de eradicare a acestui viciu devastator, contribuind astfel la edificarea unei societăţi sănătoase şi integre.

Conform datelor furnizate de Dispensarul Narcologic Republican al Ministerului Sănătăţii, la evidenţa instituţiei sunt circa 8960 de consumatori de droguri, printre care 131 de minori, iar conform datelor neoficiale numărul consumatorilor de droguri este de aproximativ 15 mii de persoane.