20:41, luni, 15 august, 2016

În atenția clerului și credincioșilor din cuprinsul Bisericii Ortodoxe din Republica Moldova

13010652_228766847479829_151700376771411769_n

Preasfinţiţi ierarhi, Preacucernici părinţi, Cuvios cin monahal, drept-măritori creştini,

În cadrul ședinței Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse din 15 iulie 2016, ziua pomenirii Binecredinciosului Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt, în urma raportului Preasfințitului Pancratie, Episcop de Troițk, Președintele Comisiei Sinodale pentru Canonizarea Sfinților, la cererea mea și a Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova, au fost adoptate decizii de importanță istorică și eclesiastică majoră pentru viața creștină din țara noastră.

Extras din Condica № 68

1. Canonizarea Mitropolitului Gavriil Bănulescu-Bodoni (1746-1821) de la mănăstirea Căpriana și ascultătoarei Agafia Maranciuc (?-1843) de la mănăstirea Cușelăuca.
  2. Ziua de pomenire a Mitropolitului Gavriil Bănulescu-Bodoni a fost stabilită ziua trecerei sale la cele veșnice 30 martie (12 aprilie)
  3. Ziua de pomenire a ascultătoarei Agafia Maranciuc a fost stabilită ziua trecerei sale la cele veșnice 9 (22) iunie

În cadrul ședinței extraordinare a Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova din 28 iulie curent s-a decis organizarea slujbei de canonizare a Mitropolitului Gavriil Bănulescu-Bodoni la data de 3 septembrie 2016, la Mănăstirea Căpriana, iar a Fericitei Agafia la data de 24 septembrie, la Mănăstirea Cușelăuca.

Având în vedere, că până la acest moment Biserica Ortodoxă din Moldova nu a avut parte de canonizări de sfinți, îndemnăm și binecuvântăm clerul și credincioșii din cuprinsul Bisericii Ortodoxe din Republica Moldova, de a participa la aceste slujbe de canonizare, alături de Arhierei ai Bisericii Ortodoxe din țara noastră, din Rusia, Ucraina, România, Grecia, astfel devenind împreună părtași ai unui eveniment marcant din viața Sfintei noastre Bisericii Ortodoxe.

Totodată, vă îndemn părintește, în data de 25 august – ziua în care vom deshuma rămășițele pământești ale Mitropolitului Gavriil Bănulescu-Bodoni, să fim uniți în rugăciune, cu evlavie și dragoste față de un sfânt plăcut lui Dumnezeu, care a sfințit prin trăirea și nevoința sa acest pământ de Dumnezeu binecuvântat al țării noastre.

Cu arhierești binecuvântări

+ VLADIMIR