12:09, vineri, 13 septembrie, 2013

În ajunul pomenirii Sfinţilor Petru şi Fevronia, în Moscova se va face o rugăciune pentru scăderea numărului divorţurilor

Sâmbătă, 14 septembrie 2013, la orele 18.00, în biserica Sfântul Ioan Teologul din Moscova, va fi adusă racla cu moaştele Sfinţilor Cneji Petru şi Fevronia. Rectorul Universităţii Ortodoxe Ruse, egumenul Petru Ermeev, va săvârşi slujba privegherii mari, după care va oficia un Te Deum de mulţumire. „Dragostea este un dar, care nu trebuie numai protejat, ci şi dezvoltat. Iar obstacolele din calea ei nu contează, ci încercările inevitabile, care ne oferă posibilitatea de a desăvârşi dragostea tot mai mult. Rugăciunea noastră la racla cu moaştele Sfinţilor Petru şi Fevronia reprezintă o comunicare vie cu acei care au mers pe această cale dificilă şi au ieşit învingători. Şi cu cât mai mulţi oameni se vor raporta la viaţa duhovnicească şi experienţa dragostei desăvârşite a acestor sfinţi ruşi, cu atât vor exista în ţara noastră familii mai fericite şi mai puternice” a afirmat Arhim. Petru. Deoarece pomenirea Sfinţilor Cneji Petru şi Fevronia din Murom , ocrotitorii căsniciei, se face la 8 iulie (25 iunie), adică în perioada postului Sfinţilor Apostoli  şi dat fiind dorinţa multor credincioşi de a se căsători de ziua pomenirii sfinţilor cneji, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse a rânduit încă o zi de prăznuire a acestora, repsectiv pe 15 septembrie 2013.

sursa acvila30.ro