11:33, joi, 6 iunie, 2013

Imaginile blasfemietoare devenit un lucru obişnuit pentru ziarele naţionale ale presei franceze

Creștinofobia devene un lucru obişnuit pentru mass-media franceză. Imaginile blasfemiatoare sunt publicate de ziarele naţionale ale presei franceze, a declarat portalul „l’Observatoire de la Christianophobie”. În special «Le Monde» a postat în ediția sa din 01 iunie un articol despre controversatul pictor german Martin Kippenberger, alegând drept imagine de bază sculptura sa intitulată „De la început picioarele» («Zuerst die Fuesse»), reprezentând o broască răstignită.

Lucrarea a provocat un scandal la expoziția de la Bolzano (Italia), în august 2008, iar Papa Benedict al XVI-lea a numit-o „insultă sentimentelor religioase ale multora.” Potrivit interpretării reprezentanților Muzeului Kippenberger, sculptura este un autoportret al artistului, şi a fost creată după întreruperea tratamentului de la dependenţa de droguri şi nu are nimic de-a face cu religia. Totuşi cea mai mare întrebare este selecția de către  «Le Monde» anume a acestei opere a artistului.

Traducere: ortodoxia.md ;

sursa: www.sedmitza.ru