Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

7:02, luni, 21 mai, 2012

Icoanele care se curăţă singure – o minune de la Biserica Sfântul Dimitrie din Skopje

Oamenii care participaula Sfântaşi Dumnezeiasca Liturghiela Biserica SfântulDimitrie din Skopje, în ziua de 9 aprilie 2012, au văzut o minune a lui Dumnezeu.

Sute de credincioşi au văzut cu frescele vechi de sute de ani şi înnegrite de fum se curăţă de către o mână nevăzută. Frescele sunt acum strălucitoare, deşi nicio restaurare nu a avut loc. Sute de credincioşi mărturisesc despre această minune, care s-a petrecut dintr-o dată, în timpul Sfintei Liturghii. Să amintim că pictura în frescă a Bisericii era atât de plină de fum, încât cu greu mai putea fi descifrată vreo scenă biblică, sau vreu sfânt de pe ea.

De atunci şi până acum, mii de oameni au intrat în Biserica Sfântul Dimitrie şi s-au închinat icoanelor strălucitoare. Preotul, care slujeşte la altarul Sfintei Biserici, a declarat că sute de oameni bolnavi vin şi se roagă cu lacrimi pentru vindecarea lor.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

http://theorthodoxchurch.info