Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:41, marți, 16 octombrie, 2012

Icoana Maicii Domnului „Axion Estin” a ajuns la Tesalonic

Cu ocazia centenarului eliberării oraşului Tesalonic de sub jugul otoman, municipalitatea cetăţii organizează ample manifestări religioase, culturale şi academice.

Printre acestea, celebra Icoană făcătoare de minuni de la Muntele Athos numită „Axion Estin” a fost adusă în Tesalonic, spre închinarea credincioşilor. Icoana se găseşte la Biserica Protaton din Karyes, capitala Sfântului Munte Athos, şi a plecat în 13 octombrie din portul Daphne pentru a fi primită la Tesalonic de către Arhiepiscopul Atenei, Preafericitul Ieronim şi de Mitropolitul Antim de Tesalonic.

Icoana făcătoare de minuni este faimoasă pentru vedenia prin care Maica Domnului l-a învăţat pe un călugăr, în faţa icoanei ei, rugăciunea îngerească „Axion estin”: “Cuvine-se cu adevărat să te fericim pe tine Născătoare de Dumnezeu, cea pururea fericită şi preanevinovată şi Maica Dumnezeului nostru”. Această parte a rugăciunii a fost dictată în anul 980 A.D. de către Sfântul Arhanghel Gavriil.

www.doxologia.ro