Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:18, vineri, 29 august, 2014

Icoana Maicii Domnului a Semnului, primită în Catedrala din Los Angeles

În ziua de luni, 18 august 2014, în ajunul Schimbării la Față a Domnului, ÎPS Arhiepiscop Kyrill de San Francisco și America de Vest, secretar al Sinodului Episcopilor Bisericii Ortodoxe Ruse din Afara Rusiei, a oficiat privegherea de toată noaptea în Catedrala Schimbarea la Faţă din Los Angeles.

Înaltpreasfinția Sa s-a alăturat Preasfințitului Episcop Nicolae de Manhattan, vice-secretar al Sinodului Episcopilor; Preasfințitului Părinte Episcop Ioan de Naro-Fominsk, administrator al parohiilor Patriarhiei, din SUA, şi altor clerici.

În timpul cântării Doxologiei Mari, Icoana Maicii Domnului „A Semnului” din Kursk a fost adusă în catedrală, această vizitând parohiile din episcopia de vest americană, la celebrarea a 20 de ani de la canonizarea Sfântului Ioan (Maximovici) de Shanghai și San Francisco, în acest din urmă oraș.

Peste 300 de oameni au fost prezenți la aveniment, veniţi din oraș.

În ziua următoare, Episcopul Nicolae a dus Icoana Maicii Domnului, înapoi, în New York.

www.lonews.ro