Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

luni, 30 iulie, 2012

Icoana făcătoare de minuni „Maica Tandreţii” adusă spre închinare la Varna

O icoană făcătoare de minuni vestită în întreaga ortodoxie, numită „Maica Tandreţii” a fost adusă de la Lokot, în regiunea Bryansk din Rusia, în Bulgaria, la Varna, pentru a fi venerată de către credincioşi.

Icoana a sosit în Bulgaria în ziua sărbătorii sale, în 23 iulie. Cu această ocazie, Înaltreasfinţitul Kiril, Mitropolit de Varna şi Veliki Preslav, a slujit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, care a fost transmisă de către postul de televiziune bulgar BNT-2.

În predica sa, Mitropolitul a amintit credincioşilor istoria icoanei. Ea a început să săvârşească minuni în 2 noiembrie 1999.Icoana va rămâne la Varna până pe 29 iulie 2012.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.orthodoxie.com