Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

miercuri, 3 octombrie, 2012

Icoana făcătoare de minuni cu chipul Maicii Domnului Baitalskaya, adusă spre închinare militarilor

Recent, un grup de preoţi militari format din Prot. Gheorghe Gavriliţa, Pr. Teodor Spătaru, Pr. Alexandru Gavriliţa şi Pr. Ioan Turtureanu, au adus spre închinare ostaşilor din Brigada de Infanterie Motorizată nr. 2 din Chişinău, icoana făcătoare de minuni cu chipul Maicii Domnului Baitalskaya, din s. Baitalî, reg. Ananiev, Ucraina.

Prin purtarea de grijă a slujitorilor, cărora li s-a alăturat şi preoţii Corneliu Dobrogeanu şi Corneliu Rusu, sfinţenia a ajuns mai apoi la soldaţii din orăşelul militar nr. 142, care au dat cinstirea cuvenită Preasfintei Născătoare de Dumnezeu.

După cum au menţionat preoţii, aducerea icoanei face parte din activitatea cotidiană a Departamentului Mitropolitan pentru Colaborare cu Forţele Armate, care constă în promovarea valorilor moral-spirituale în rândurile militarilor şi de întărire a acestora prin credinţă, făcându-i fii vrednici ai Neamului şi ai Bisericii Drept-măritoare.