13:37, joi, 4 aprilie, 2013

Hrană duhovnicească pentru deţinuţii Penitenciarului Nr. 13 din Chişinău

În dimineaţa zilei de astăzi, un grup de preoţi capelani compus din Prot. Mitr. Gheorghe Gavriliţa, Prot. Mitr. Corneliu Doborgeanu , Prot. Tudor Spătaru, Pr. Alexandru Gavriliţa, Pr. Ioan Tudoreanu şi Pr. Nicolae Andrieş au săvârşit un serviciu divin în cadrul Penintenciarului Nr.13 din Chişinău, la care au participat numeroşi deţinuţi şi reprezentanţi ai administraţiei instituţiei.

După slujbă credicnioşii au fost spovdeiţi, primind Sfânta Împărătşanie, iar mai târziu au ascultat o predică întăritoare de suflet despre foloasele postului şi despre necesitatea pocăinţei, în special în această perioadă de cumpătare şi de înălţare spirituală.

Menţionăm că preoţii capelani, cu binecuvântarea Înalt Prea Sfinţitului Mitropolit Vladimir oficiază regulat slujbe în incinta penitenciarelor pentru a oferi deţinuţilor atât de necesara hrană spirituală.