Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:21, joi, 29 noiembrie, 2012

Hramul Mănăstirii Decani-Kosovo

În acest an, Mănăstirea Decani din Kosovo și-a comemorat fondatorul, Sfântul Rege Ștefan Decani, care a trăit în secolul al 13-lea.

Privegherea a fost celebrată de către un sobor de preoți în frunte cu Episcopul de Ras și Prizren, Preasfințitul Teodosie. Au participat mulțime de credincioși din Serbia, mai ales din Kosovo, dar și din Albania.

Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârșită de Episcopul Atanasie de Zahumlje și de Herzegovina, și de 32 de preoți și diaconi. Sute de credincioși au venerat apoi sfintele moaște ale regelui Ștefan.

www.doxologia.ro