12:17, joi, 18 iulie, 2013

Guvernul ucrainean oferă spre folosinţă Bisericii proprietăţile Lavrei din Kiev

Guvernul ucrainean a decis să ofere Bisericii Ortodoxe Ucrainene (Patriarhia Moscovei), pentru uz gratuit, 75 de proprietăţi ale rezervei naţionale, păstrate în Mănăstirea Lavra Peșterilor din Kiev, a Adormirii Maicii Domnului, conform unui raport al ministrului culturii, Leonid Novohatko. Decretul a fost aprobat în ședința Cabinetului, conform Ria Novosti.
Legislația mai prevede, de asemenea, şi un efect invers: statul îşi poate lua înapoi proprietatea, în cazul în care „comunitatea religioasă o exploatează incorect”. În conformitate cu decizia actuală a Guvernului, costurile de întreținere ale proprietăţilor sunt, de acum, în întregime, încredințate comunității religioase. Lavra Pesterilor din Kiev, cea mai mare mănăstire ortodoxă a Ucrainei, a fost fondată în anul 1051. În anul 1159, ea a primit titlul de „Lavra”. Decizia de conservare istorico-culturala de către stat a monumentelor din Lavra Kievului a fost luata în anul 1926. În 1988, complexul de clădiri și construcțiile Peșterilor din Departare au fost date în folosință Bisericii Ortodoxe Ucrainene (din Patriarhia Moscovei), iar în 1990, complexul Pesterilor din Apropiere a fost acordat, de asemenea, acesteia.
În prezent, 121 de călugări trăiesc în mănăstire. În anul 1990, ansamblul arhitectural al Lavrei Peșterilor din Kiev a devenit parte a Patrimoniului Mondial UNESCO.

www.lacasuriortodoxe.ro