19:37, luni, 30 decembrie, 2013

Grupul psaltic „Doxologia” l-a colindat pe Mitropolit

Astăzi grupul psaltic „Doxologia” compus din cinci tineri teologi conduși de către părintele Maxim Radu-Tataru l-a colindat pe Întâistătător la Reședința Mitropolitană.

Colindătorii au vestit Înalt Prea Sfinției Sale Nașterii Mântuitorului Hristos  printr-un un buchet de colinde bizantine, interpretate într-o manieră originală și profesionistă.

Vlădica Vladimir a apreciat în mod deosebit această prestație, menționând calitățile vocale ale membrilor grupului precum și modul de interpretare pătruns de spiritul bisericesc dar și de trăirea profundă a fiecărui colind în parte.

Răsplătindu-i cu daruri alese, Mitropolitul le-a urat colindătorilor să-și continue frumoasa vocație pentru a aduce creștinilor mai aproape lumina Sfintelor Sărbători de iarnă.