Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:46, marți, 13 ianuarie, 2015

Graffiti KLA, pe zidurile bisericii ortodoxe din Lipljan

Membrul în Parlamentul Kosovar și candidatul la funcția de primar pentru Gracanica, Nenad Rasic, a denunţat însemnele în graffiti ale Armatei de Eliberare a Kosovo (KLA) desenate pe zidurile bisericii ortodoxe din Lipljan, calificând incidentul ca un act de vandalism și criminal, informează Tanjug.

Acesta a fost citat ca afirmând că se așteaptă ca reprezentanţii Poliției din Kosovo și EULEX să identifice persoanele responsabile de acest act și să ia toate măsurile necesare pentru a proteja lăcaşurile sfinte ortodoxe.

Însemnele în graffiti ale Armatei de Eliberare a Kosovo au fost descoperite pe zidurile Bisericii ortodoxe din Lipljan, cu hramul Sfinţii Mucenici Flor şi Lavru, sâmbăta dimineaţa, iar Poliția și Episcopia de Raska și Prizren au emis imediat notificări pe marginea incidentului.

www.lonews.ro