Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

14:38, vineri, 17 august, 2012

Germania: frăţietate inter-ortodoxă în Liturghie

În ziua de 10 august 2012, de sărbătoarea Icoanei Maicii Domnului de la Smolensk numită „Odighitria”, Arhiepiscopul ortodox Teofan de Berlin şi Germania (din partea Bisericii ruse) a celebrat Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Sfântul Ioan de Kronstadt din Hamburg.

Împreună cu ierarhul s-a rugat un sobor de preoţi ortodocşi din Dioceza de Berlin, dar şi preoţi ortodocşi români, sârbi, bulgari.

Slujba a fost prilejul binecuvântat de a întări relaţiile frăţeşti dintre ortodocşii din Germania, fie ei proveniţi din Rusia, România, Serbia, Bulgaria, fie germani care au devenit creştini ortodocşi.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.ortohodoxie.com