Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:05, miercuri, 23 octombrie, 2013

Georgia: Icoane valoroase rusești, expuse în Tbilisi

În aceste zile, o expoziție intitulată „Dimensiunea icoanei: istorie și prezent”, a fost deschisă la Catedrala Sfânta Treime din Tbilisi, Georgia.

Deschiderea expoziției a fost facută de Sanctitatea Sa, Preafericitul Catolicos Patriarh Ilia al II-lea al Georgiei.

Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Georgiene a remarcat că oamenii din Rusia și Georgia sunt uniți prin legături spirituale de nezdruncinat, bazate pe unitatea credinței și pe tradiția istorică comună.

Expoziția este remarcabila pentru icoanele vechi dedicate sărbătoriii Maicii Domnului, care au fost aduse din Lavra Sfintei Treimi și Sfântul Serghie, precum și pentru icoanele moderne care conțin particele din moaștele sfinților ortodocși.

Expoziția va mai dura aproximativ o săptămână.

www.lonews.ro