Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:44, miercuri, 16 ianuarie, 2013

Fresce bizantine inestimabile distruse în Albania

În Albania, actele de violenţă şi de vandalism săvârşite de extremiştii musulmani asupra bisericilor şi credincioşilor ortodocşi sunt la ordinea zilei. Acum însă, ele recidivează cu o frecvenţă şi intensitate mult mai mare. În Biserica mică Sfânta Vineri din Valsh, aproape de Elbasan, capodoperă istorică şi religioasă a patrimoniului universal, câţiva hoţi au intrat şi au furat mai multe părţi din fresca biznatină care datează din secolul al XVI-lea. Fresca de o frumuseţe inestimabilă a fost pictată de celebrul pictor şi iconograf Onufrie. Vandalii au desprins-o de pe perete cu ajutorul unor topoare şi cuţite, distrugând chipurile sfinţilor. Ministrul Culturii şi Turismului din Albania şi-a exprimat neputinţa de a asigura păstrarea patrimoniului cultural albanez.

www.doxologia.ro