Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

vineri, 6 decembrie, 2013

Franţa afirmă demnitatea creştinilor sirieni prigoniţi

Marţi, 3 decembrie 2013, Ministrul Afacerilor Externe ale Franţei şi-a manifestat preocuparea față de noua violare a drepturilor omului şi persecuţie împotriva creştinilor: tragedia maicilor ortodoxe de la Mănăstirea Maaloula din Siria.

În comunicatul său, ministrul arată interesul şi îngrijorarea Franţei faţă de alungarea celor 12 maici ortodoxe din mănăstirea siriană Maaloula. Există informaţii că aceste maici au fost răpite de către rebelii sirieni islamişti. Franţa condamnă toate violenţele faţă de civili şi detenţiile arbitrare şi cere respectarea demnităţii persoanelor umane şi locurilor de rugăciune.

Regiunea Maaloula este teatru de război între forţele guvernamentale siriene şi jihadiştii islamici sirieni, iar satul creştin cu acelaşi nume, mănăstirile şi bisericile din zonă au fost bombardate de mai multe ori.

www.doxologia.ro