Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

marți, 14 august, 2012

Focul care aducea neliniște Muntelui Athos practic a fost stins de o ploaie torențială

Atena. Focul furios care timp de câteva zile neliniștea locuitorii muntelui Athos pa fost practic stins. În seara de 12 August, ora 22.48(ora local) a început o ploaie torențială, care practic a stins focul în întregime. Flacăra a fost oprită la 1300 de metri de mănăstirea Hilandari.

Sâmbătă călugării au ieșit la linia de foc, implorând apărarea Preasfintei Fecioarei Maria cu icoana „Mângâierea celor întristați” și cu o părticică din lemnul Sfintei Cruci. Focul se apropia cu pași rapizi de mănăstire iar pompierii nu reușeau să înlăture pericolul.

De acum rămâne numai să se supravegheze ca nu cumva să fie motivată reaprinderea focului. Conform estimărilor preliminare circa 4000 ha de teren au fost arse, dintre care majoritatea erau în posesia mănăstirii Hilandari. Rămâne încă să fie calculată paguba exactă a incendiului.

www.pravmir.ru