Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:12, miercuri, 4 iunie, 2014

Flashmob ortodox în Moscova

Creștinii ortodocși din Moscova au organizat o acțiune amplă cu ocazia Zilei Internaționale a Protecției Copilului.

Reprezentanții unei asociații de tineri ortodocși pe nume Georgiyevtsy (de la Sfântul Mare Mucenic Gheorghe – n.tr.) au organizat un dans flashmob (adunare instantanee a unei mari mulțimi de oameni într-un loc public – n.tr.) împotriva propagandei homosexuale.

Tineri, băieți și fete, costumați în Prințul și Cenușăreasa, în Romeo și Julieta, în d’Artagnan și Constance și în alte cupluri celebre din povești și basme, au mărșăluit pe străzile din centrul orașului cu slogane și baloane, dansând și citând fragmente din literatură.

Unul dintre cele mai importante momente al flashmobului a fost alcătuirea unui slogan din literele purtate de către eroi ce spunea: Suntem împotriva manifestațiilor homosexuale.Slogan cu care mai mulți oameni și-au făcut poze.

Ideea principală a flashmobului este apelul la o relație frumoasă și sănătoasă între un bărbat și o femeie într-o familie tradițională.

www.doxologia.ro