Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

vineri, 5 decembrie, 2014

Finlandezii părăsesc în masă Biserica Luterană, după aprobarea mariajului gay

Biserica Luterană a Finlandei își pierde enoriașii săi, în număr mare, din cauza căsătoriilor între persoane de același sex.

În urma adoptării unei legi care permite căsătoriile între persoane de același sex, de către Parlamentul Finlandei, și a aprobării acestei inițiative de către Arhiepiscopul Kari Makinen, al Bisericii Evanghelice Luterane , rezidenții țării au început să renunțe la Biserica, pe scara mare.

Semnalul de alarmă a fost dat chiar de serviciul online Eroakirkosta (Părăseşte Biserica!), prin care credincioşii au aceasta oportunitate, de a depune cereri de părăsire a Bisericii din care fac parte, informează Ria Novosti.

Numărul persoanelor dispuse să renunțe la Biserica a atins cifra record de 5.000, ca urmare a adoptării legii în cauza. Trebuie remarcat faptul că această cifră se ridică la 2600 de oameni, cu doar o zi înainte.

www.lonews.ro