Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

marți, 5 martie, 2013

Finalizarea lucrărilor de restaurare a Şcolii Teologice de la Halki

Universitatea „Aristotel” din Tesalonic sprijină restaurarea Şcolii Teologice Superioare de la Halki, din Turcia, care aparţine Patriarhiei Ecumenice de Constantinopol.

În martie 2013, lucrările de restaurare coordonate de echipa din Tesalonic vor fi finalizate. Prezentarea oficială a monumentului va avea loc în prezenţa Preşedintelui Universităţii Aristotel şi a Înaltpreasfinţitului Elpidifor, Mitropolit de Proussa şi Egumen al Mănăstirii Halki.

La aceste manifestări va fi present şi Sanctitatea Sa Bartolomeu I, Patriarhul Ecumenic al Constantinopolului. De câţiva ani se fac eforturi susţinute pe plan diplomatic pentru redeschiderea Şcolii Teologice, singura de acest fel din Patriarhia Ecumenică, care are sediul în Turcia. Legea turcă prevede că viitorul patriarh al Constantinopolului trebuie să fie cetăţean turc şi să fie educat în Turcia.

www.doxologia.ro