17:09, miercuri, 12 august, 2015

Festivităţi dedicate Icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului Smolensk

Pe 10 august, la Smolensk, s-au desfăşurat festivităţi cu ocazia zilei de cinstire a Icoanei Maicii Domnului – Smolensk, numită „Hodighitria”.

Cu această ocazie, o Sfântă Liturghie a fost oficiată în Catedrala Adormirii Maicii Domnului, unde se află Icoana făcătoare de minuni a Fecioarei din Smolensk, la care au participat clerici din Rusia, Belarus și Polonia.

Slujba a fost transmisă în direct de postul de televiziune „Union”.

Printre participanții la slujbă, s-au numărat şi credincioşii veniţi simultan din trei procesiuni:

– „Paza duhovnicească a patriei” (Sevastopol – Kerch – Smolensk);
– „Drumul nostru comun – Hodighitria” (procesiune anuală a tinerilor din Vitebsk);
– Procesiunea Niprului (procesiune pe apele Niprului – Solovieva).La sfârșitul Liturghiei, în jurul catedralei a avut loc o procesiune cu Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului Smolensk.