10:19, miercuri, 10 ianuarie, 2018

Festivalul ortodox al colindelor «Astăzi S-a născut Hristos!» 2018 în Protopopiatul de Criuleni și Dubăsari

La 8 ianuarie 2018, cu binecuvântarea Înalt Preasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, s-a desfășurat tradiționalul festival ortodox al colindelor «Astăzi S-a născut Hristos!», care în acest an a fost găzduit de parohia „Sf. Cuv. Parascheva” s. Slobozia-Dușca r. Criuleni.

Festivalul a demarat cu un cuvânt de binecuvântare ținut de PC părinte prot. mitr. Nicolae Ciobanu, parohul bisericii din s. Cruglic, președintele Sectorului Sinodal Activități Culturale al Mitropoliei Moldovei, urmat de dna Valentina Bobeico, Șefa Secției Cultură și Turism Criuleni. În scenă au evoluat 12 ansambluri folclorice și coruri bisericești, care vesel au bucurat spectatorii, într-o sală arhiplină, cu tradițonalele colinzi de Crăciun.

Deasemenea, cu felicitări de sărbătoare și poveți duhovnicești, în scenă a venit PC părintele Protopop prot. mitr. Teodor Pelin, care a mulțumit călduros pentru înaltul profesionalism artistic și bogata varietate a pieselor interpretate.

Toți participanții au primit mici cadouri și Diplome de participare. Muțumim din suflet tuturor celor implicați în organizare, în mod deosebit părintelui paroh prot. Veaceslav Donscoi și dlui Sergiu Istrati, Primarul s. Slobozia-Dușca.

Așa să ne ajute Dumnezeu!

Sursa: http://protopopiat-criuleni-dubasari.md/