23:01, duminică, 30 octombrie, 2016

Festivalul de muzică corală ”A ruginit frunza din vii” ediția a IX-a

dsc_1083

În perioada 27-30 octombrie, Asociația Muzical – Corală din Moldova organizează Festivalul – Concurs Internațional de Muzică Corală ”A ruginit frunza din vii” ediția a IX-a.

Președintele Asociației Muzical Corale doamna Elena Marian a muncit mult pentru ca cele 20 colective muzicale din Moldova, Letonia, Macedonia, Slovacia, Polonia, Ucraina şi România să se simtă ca acasă. În cele patru zile în care s-a desfășurat Festivalul, publicul a putut savura plăcerea audierii muzicii corale în sala teatrului ”Ginta Latina”, Muzeul de Etnografie și Istorie Naturală și Palatul Republicii.

În conlucrare cu Sectorul Sinodal Activitate Culturală a Mitropoliei Moldovei s-a convenit ca compartimentul Muzică Sacră să fie prezentat enoriașilor din bisericile mun. Chișinău și satele din apropiere de Chișinău.

La deschiderea evenimentului a participat prot. mitr. Nicolae Ciobanu, președintele Sectorului Sinodal Activități Culturale, care a adus cuvîntul de binecuvîntare a Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove, urând participanților la Festival succese, dar totodată a multumit organizatorilor pentru frumoasa colaborare.

Reprezentantul Ministerului Culturii, doamna Svetlana Pociumban, șef al Direcției Generale Politici Culturale a transmis cuvântul de felicitare din partea ministrului Culturii doamnei Monica Babuc.

Sectorul Sinodal Activități Culturale