Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:14, vineri, 2 noiembrie, 2012

Festivalul de media ortodoxă „Credinţă şi Cuvânt”

Invitatul principal al fost Patriarhul Rusiei, Preafericitul Kirill, care a chemat preoţii din patriarhia sa să se abţină de la a face declaraţii şocante şi să provoace publicul.

Această chemare a fost făcută în cadrul Festivalului de media ortodoxă „Credinţă şi Cuvânt” de la Moscova.

Ierarhul a spus că aceste declaraţii ale unor preoţi fac rău Bisericii şi că nu este corect şi drept ca Biserica ortodoxă să fie judecată pentru comportamentul sau declaraţiile unor membri ai acesteia.

El a afirmat faptul că toţi credincioşii ortodocşi sunt responsabili pentru imaginea Bisericii, pe care o creează prin conduita şi faptele lor. „Media ortodoxă trebuie să aspire la corectarea oponenţilor ei şi pentru ca ei să nu fie umiliţi. Misiunea principală a Bisericii este mântuirea omului, orice altceva în activitatea sa este secundar” a adăugat patriarhul.

www.doxologia.ro