0:40, luni, 14 ianuarie, 2019

Festivalul de Colinde cu genericul ”Florile Dalbe”, în Protopopiatul Telenești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și a întregii Moldove, la data de 12 ianuarie a.c., în protopopiatul raionului Telenești, s-a desfășurat a șaptea ediție a Festivalului de Colinde  cu genericul ”Florile Dalbe”.

Evenimentul a avut loc  în incinta Casei de Cultură din orășelul Telenești.

La această întrunire în cadrul  Festivalul Colindelor, au fost prezenți onorați oaspeți:

– D-na Diana Manoli – Președintele Consiliului raional Telenești.

-D-nul Pavel Casian  – Șef Direcție Cultură.

-D-na Alina Pascaru  – Șef Direcție Generală Educație.

Cu un cuvînt de felicitare la începerea festivalului, au venit protoiereul Marian Boldescu, protopopul bisericilor raionului Telenești, în care s-a menționat importanța indispensabilă și frumusețea deosebiță a colindelor și a obiceiurilor creștine.

La festival, au participat colectivele de colindători, care au transmis celor prezenți în sală, glasul Sfintei Evanghelii prin colinde.

În program au răsunat tradiţional slăviri, care au preaînălțat Nașterea Pruncului Iisus din Fecioara Maria în peștera Betleemului .

La final șeful secției de cultura domnul Pavel Casian, împreună cu juriul au apreciat colindele ascultate.

Toate colectivele corale, au primit cadouri pentru participarea la acest festival.

Evenimentul a urmărit promovarea valorilor creștin-ortodoxe tradiționale, implicând participanți de generație tînără din localitățile raionului Telenești.

Protopopiatul Telenești