6:50, miercuri, 3 mai, 2017

Festivalul cântecului pascal al raionului Străşeni desfăşurat la Mănăstirea Căpriana

Cu binecuvântarea  ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chişinăului şi a Întregii Moldove  şi cu stăruinţa Protopopului de Strășeni, protoiereului mitrofor Victor Mihalachi, marți 2 mai , în incinta Mănăstirii Căpriana din Raionul Strășeni a avut loc Festivalul raional al cântecului pascal – „Hristos a Înviat”, activitate organizată de protopopiat în parteneriat cu Direcția Învățământ, Tineret și Sport și Direcția Cultură din Strășeni.

La festivitate au participat 15 colective de copii din liceele și gimnaziile din raion. Toți participanții sau pregătit după regulamentul elaborat de către Direcția de Învăîămînt Strășeni și protopopiatul raionului Strășeni. Sărbătoarea a contribuit la :

-Descoperirea, renașterea, propagarea și păstrarea cîntecului popular de cult;

-Familiarizarea copiilor cu un gen de muzică mai puțin cunoscut – muzică religioasă,folclorul religios și în special cîntecul popular pascal.

-Reactulizarea din anonimat a noilor creații de valoare ce țin de viața Mîntuitorului, sensibilizarea fenomenului de sacralitate și divinitate.

Cuvinte alese de felicitare și mulțumire a rostit părintele protopop Victor Mihalachi, la fel  și șeful adjunct al Direcției Învățământ doamna Eugenia Mița.

În luarea sa de cuvânt părintele protopop a menţionat importanţa acestei colaborări între biserică şi şcoală, pentru că aceşti copii educaţi astăzi în spirit creştin sunt viitorul Bisericii şi a societăţii, și reactuliziază tradițiile și obiceiurile poporului Drept Credincios din de Dumnezeu păzită țara noastră Moldova.

Mulțumiri aducem de asemenea Prea Cuvioșiei Sale Prea Cuviosului Părinte Stareț al Mănăstirii Căpriana, Arhimandritului Filaret pentru dragostea cu care a primit acest festival în incinta Mănăstirii. Aflîndune la prima ediție sperăm că pe viitor acest festival va lua o amploare mult mai mare.

Protopopiatul Străşeni