13:51, vineri, 29 aprilie, 2016

Fericit cel care caută la sărac şi la sărman…

IMG_0769

„Fericit cel care caută la sărac şi la sărman; în ziua cea rea îl va izbăvi pe el Domnul.” (Sfântul Prooroc David)

Zilele din Săptămâna Patimilor sunt un bun prilej de a participa la sfintele slujbe premergătoare Învierii Domnului, dar și de face faptele milei cu cei sărmani și neajutorați.
Astfel, nu spre laudă, dar spre exemplu pentru creștinii din parohie, părintele protopop de Drochia, prot. mitr. Pavel Vuluță, în Joia Mare a cercetat o familie nevoiașă din or. Drochia, împărțindu-le în Numele Domnului pungi cu produse alimentare și îmbrăcăminte.
După o ședere de zece minute, timp în care părintele protopop a împărțit darurile pascale, discutând cu cei ai casei despre sărbătoarea Învierii Domnului, dorind să-și ieie rămas bun și să plece, a fost oprit cu lacrimi în ochi de bătrâna care stătea la pat și  care probabil de ani buni nu mai auzise Cuvântul Domnului: „Părinte, te rog din  suflet mai stai să mai vorbim despre Dumnezeu…”

A consemnat Prot. Gheorghe Cojocaru