9:59, vineri, 4 octombrie, 2013

Facultatea de Teologie din Halki va rămâne închisă

Facultatea de Teologie de pe insula Halki va rămâne închisă – autoritățile turce nu au inclus acest aspect în așa-numitul “pachet de democratizare”, care a fost lansat cu câteva zile în urmă, relatează agenția “Romfeya.” În privinţa refuzului autorităților turce de a deschide școala teologică a Patriarhiei Constantinopolului a făcut o declaraţie starețul mănăstirii Sfânta Treimi de pe insula Halki – IPS Elpidofor, Mitropolitul Prusiei. „Nneincluderea problemei redeschiderii Facultăţii de Teologie din Halki în pachetul pentru democratizare ne-a întristat profund. Dezamăgirea noastră este mare. Ca şi Patriarhia, noi am avut speranţe fundamentate că acest lucru va avea loc. Nu ne aşteptam la aşa ceva din partea guvernului nostru. Noi continuăm să credem că este necesară redeschiderea Facultăţii noastre şi nu vom înceta să cerem acest lucru. Îl rugăm pe primul ministru să continue buna direcţie pentru eliminarea totală a încălcării drepturilor omului şi cele religioase ale cetăţenilor ţării”.

traducere pentru ortodox.md

sursa sedmitza.ru