Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

7:56, luni, 13 august, 2012

Extremiştii albanezi profanează o Biserică ortodoxă

Biserica este situată pe vârful Muntelui Rumija, în Muntenegru, şi a fost profanată fiind acoperită cu graffiti în limba albaneză: „Albania etnică” şi „AKS” (Armata naţională albaneză).

Pe unul dintre zidurile exterioare a fost desenat un blazon albanez de culoare roşie.

Preotul parohiei din bar, Părintele Ioan Plamenac a spus că nu este pentru prima oară când Biserica este profanată, însă mesajul de acum este cel mai agresiv. Preotul crede că acest soi de manifestări este consecinţa manifestărilor din Parlament, acolo unde există jocuri politice alimentate de naţionalism şi ură. Incidentul este anchetat de poliţia muntenegrină.

„Au profanat Biserica, au scris aceste inscripţii şi au distrus uşa, însă nu s-au atins de lucrurile de valoare din interior. Este evident că motivaţia nu a fost una materială, ci că este un semn al faptului că muntele, în inima Muntenegrului, este albanez” a declarat preotul.

www.orthodoxie.com