Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

vineri, 8 iunie, 2012

Extinderea cinstirii sfinţilor locali canonizaţi recent

În ziua de 6 iunie 2012, în prima zi a şedinţei de primăvară-vară a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse, s-a luat decizia de a introduce în calendarul Bisericii ruse a unor sfinţi recent canonizaţi.

Este vorba despre sfinţi canonizaţi de către Patriarhia de Constantinopol: Sfânta Sofia Saloudis, sărbătorită pe 23 aprilie, şi de către Patriarhia Serbiei: Sfântul Iustin de Celie (1 iunie), Sfântul Simeon de Dajbabe (19 martie), Soborul neo-martirilor din Jasenovac (31 august) care au fost ucişi de către regimul ustaş din Croaţia în timpul celui de-al doilea război mondial.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.orthodoxie.com