16:13, luni, 13 februarie, 2012

Rusia are nevoie de 20 000 de profesori de religie

Primul Ministru al Rusiei, Vladimir Putin, a avut o întâlnire cu Ministrul Educaţie şi Ştiinţei pentru a organiza instruirea viitorilor profesori de religie.
Noua disciplină se va numi Fundamente ale culturii religioase şi eticii seculare.
Putin a spus reprezentanţilor confesiunilor religioase tradiţionale din Rusia că este nevoie de un curs intensiv de teologie pentru profesorii de religie. Acest experiment iniţial implică o jumătate de milion de copii, 20000 de profesori şi 30000 de şcoli. El va fi generalizat în câţiva ani în întreaga Rusie.
Referindu-se la reacţiile societăţii la implementarea acestui proiect, Putin a apreciat buna primire a acestuia, menţionând că „nu a fost niciun comentariu negative. Societatea întâmpină cu bucurie această practică”.
Ministerul de Educaţie şi Ştiinţe va fi instruit să asigure asistenţă totală organizaţiilor religioase care vor implementa acest proiect.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati
Sursa: http://www.interfax-religion.com