Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:02, marți, 22 iulie, 2014

Expoziţie de tablouri şi icoane tactile pentru nevăzători

În aceste zile, la Centrul Muzeului de Artă Contemporană Cheboksary, Rusia, s-a deschis o expoziție itinerantă pentru nevăzători, dedicată celor 700 de ani ai Sfântului Serghie de Radonej.

Exponatele „Sfântul Serghie de Radonej – lumina care nu se stinge”, au fost create, cu binecuvântarea Mitropolitului de Cheboksary și Chuvashia, Barnaba, pentru nevăzători. Comentariile la exponatele sunt tipărite în braille. Tablourile sunt realizate în tehnica tactilă, ilustrând „Viața Sfântului Serghie de Radonej”.

S-a reiterat, cu această ocazie, necesitatea activităților educaționale pentru persoanele cu handicap. Un exemplu extrordinar pe aceasta tema, este festivalul de creativitate destinat persoanelor cu handicap „În numele vieţii”, organizat în eparhia ortodoxă Alatyr.

www.lonews.ro