Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

17:15, luni, 10 noiembrie, 2014

Expoziție de fotografii la Ierusalim: Prezența Rusească în Ţara Sfântă

Astăzi, Centrul Cultural „Armonia” din Ierusalim găzduieşte o expoziție de fotografii, intitulată „Prezența Rusească în Țara Sfântă”. Organizatorii expoziției sunt: Fundaţia Sfântul Grigorie Teologul, Misiunea Bisericească Rusă din Ierusalim și Muzeul de Stat de Istorie a Religiei.

Expoziția marchează 150 de ani de la naşterea Marii Ducese Elisabeta Fiodorovna, care a contribuit în mare măsură la pelerinajul ortodox în Țara Sfântă şi la iluminarea spirituală a locuitorilor Palestinei.

În centrul expoziției, se află fotografii din perioada 1885-1917, provenite din arhive ale Societăţii Imperiale Ortodoxe Palestina, păstrate în colecțiile Muzeului de Stat de Istorie a Religiei.

www.lonews.ro