Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

9:28, luni, 24 martie, 2014

Expoziţie de copii ale frescelor bizantine din Kosovo

Academia de Arte a Bisericii Ortodoxe Sârbe a comemorat 10 ani de la 17 martie 2004, data pogromului sârbilor rămaşi în Kosovo şi Metohia după bombardamentele NATO din 1999.

Această comemorare a avut loc sub forma unei expoziţii de icoane şi copii ale frescelor din mănăstirile acestei regiuni, care a avut loc în Foyerul „Sfântul Sava” din Belgrad.

Expoziţia s-a numit “Pentru a nu uita” şi a fost un moment de rugăciune pentru mulţimea de oameni omorâţi şi sutele de biserici ortodoxe distruse în Kosovo, mai ales făcând amintire de Biserica Maicii Domnului Levisa, din Prizren, care a fost devastată, iar frescele ei inestimabile au fost distruse.

Expoziţia vine ca o continuitate după ce fericitul întru pomenire patriarhul Pavle, în 2005, a inaugurat prima expoziţie de icoane, care mai apoi a fost urmată de expoziţii în întreaga lume creştină, cuprinzând copii ale icoanelor sârbe din Kosovo, printre care amintim New York, Munchen, Sarajevo, Boston, Niş, Iaşi etc.

www.doxologia.ro