Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:14, miercuri, 13 noiembrie, 2013

Expoziţie cu icoane ortodoxe ale Sfântului Nicolae în Germania

În 19 octombrie s-a deschis la celebrul Muzeu din Recklinghausen, Germania, o expoziţie ortodoxă inedită. Este vorba despre expoziţia: “Sfântul Nicolae – sfântul ajutător în toate situaţiile. Viaţă, istorisiri, icoane”.

În jur de 120 de icoane ortodoxe greceşti şi ruseşti sunt cuprinse în această expoziţie, reprezentându-l pe sfânt în diferite ipostaze şi scene din viaţa sa, precum şi minuni ale sfântului.

Cea mai veche icoană datează din secolul al XI-lea, iar cea mai mare parte a icoanelor este din secolele XV-XIX.

Muzeul din Recklinghausen este cea mai mare colecţie de obiecte ortodoxe dintr-o ţară în care ortodoxia este minoritară şi cuprinde mii de obiecte religioase şi liturgice din Rusia, Belarus, România, Serbia, Bulgaria, Grecia, Egipt, Etiopia, Ucraina şi din multe alte ţări.

www.doxologia.ro