Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

13:57, miercuri, 1 mai, 2013

Expoziţia “Mergând spre Înviere” la a II-a ediţie

IMG_0029

Direcţia municipală pentru protecţia drepturilor copilului în parteneriat cu Mitropolia Moldovei a organizat cea de-a doua ediţie a expoziţiei “Mergând spre Înviere”. Anul acesta evenimentul a fost organizat în scuarul Catedralei Mitropolitane şi a adunat mii de lucrări a centrelor comunitare şi de plasament din întreaga republică.

La expoziţie au venit oficiali ai statului, dar şi credincioşi de rând, pentru a susţine şi încuraja pe tinerii, în special cei cu dizabilităţi, care creează lucruri frumoase pentru Domnul. Expoziţia a fost cu vânzare, astfel mulţi vizitatori s-au ales cu lucrări executate de copii, majoritate fiind la tema Patimilor şi Învierii Domnului.

Cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, la eveniment a fost prezent preotul Octavian Moşin, care a împărţit celor prezenţi apă, dulciuri şi iconiţe cu scena Patimilor Domnului.

Următoarea activitate comună va fi Festivalul cântecului pascal în Duminica femeilor mironosiţe.