Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

16:23, marți, 5 martie, 2013

Expoziţia Icoana Bulgară, în Paris 2013

Parohia ortodoxă bulgară din Paris, Sfantul Patriarh Eftimie de Tarnovo, organizează, pentru al treilea an consecutiv, o expoziție de icoane ortodoxe contemporane. În acest an, expoziția, care reuneşte noua iconografi bulgari, va avea loc în perioada 8-17 martie, în Orangerie (8, rue de Concy Yerres, 91) – Caillebotte (RER D Yerres). Deschiderea va avea loc pe 8 martie, la ora 19:00, şi va fi însoțită de cântări ale corului parohiei şi de dansuri tradiționale bulgărești. Sâmbăta, 9 martie, va avea loc o conferinţa pe tema „Icoana ortodoxă”, ţinuta de Pr. Ivan, parohul bisericii bulgare şi de Elena Karageorgieva, iconar și curator al expoziției. Într-o a doua etapă, expoziția va fi afisata şi la Institutul Cultural din Paris, în perioada 16 aprilie-8 mai.

www.lacasuriortodoxe.ro