Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

14:47, miercuri, 27 mai, 2015

Expoziția de fotografii ”Culorile Ortodoxiei Polonia” ajunsă la Comrat

Recent, în Casa de Cultură din orașul Comrat a fost expusă pentru vizitatori, expoziția foto ”Culorile Ortodoxiei Polonia”. Prin această expoziție se dorește ca credincioșii ortodocși din Republica Moldova să se informeze de faptul că în Polonia, care este țară romano-catolică în proporție de 94 %, există în jur de un milion de creștini ortodocși, șapte episcopii cu opt episcopi, care au circa 400 preoți si opt manastiri cu peste 100 de viețuitori.

La eveniment a fost prezentă dna Irina Vlah, bașcanul Găgăuziei; Dnul Artur Mihalski, Ambasadorul Poloniei; preotul Nicolae Ciobanu, președintele Departamentului Cultură al Mitropoliei Moldovei.

Expoziția a fost organizat în legătură cu sărbătoarea poloneză –  ziua Constituției, care se sărbătorește la 3 mai. După deschiderea oficială a expoziției a avut loc un concert prezentat de formația ”Tekla Klebetnika”, care au venit din Polonia special pentru acest eveniment.