15:09, luni, 30 iunie, 2014

Eveniment teologic la Veria – Grecia

În perioada 26-29 iunie 2014, în localitatea Veria, din Grecia, Mitropolia de Veria, Naousa şi Kampania, aflată sub conducerea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Pantelimon, organizează cea de-a XX-a ediţie a Congresul Internaţional de teologie intitulat „Pavlia” şi dedicat Sfântului Apostol Pavel.

Manifestare de excepţie, consacrată deja în Biserica Ortodoxă a Greciei, care se leagă de începuturile activităţii arhipastorale a Înaltpreasfinţitului Părinte Pantelimon, în calitate de Mitropolit de Veria, Naousa şi Kampania, Congresul de teologie menţionat are şi un pronunţat caracter frăţesc inter-ortodox, deoarece el reuneşte reprezentanţi ai tuturor Bisericilor Ortodoxe Autocefale Surori, depăşind, astfel, în importanţă, graniţele teritoriale ale Greciei.

La ediţia din acest an, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, Biserica Ortodoxă Română a fost reprezentată de către Preasfinţitul Părinte Siluan, Episcopul Eparhiei Ortodoxe Române din Ungaria, care a dat citire şi mesajului Preafericirii Sale, intitulat „Misiune dinamică pentru o cultură creştină astăzi”.

La acest eveniment teologic, dar şi aniversar, prin cei 20 de ani împliniţi de la inaugurarea sa, a participat şi Preafericitul Părinte Ieronim, Arhiepiscopul Atenei şi a toată Grecia, care a făcut deschiderea oficială a Congresului. După cum aflăm de la Biroul de Presă al Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria, din partea celorlalte Biserici Ortodoxe Autocefale Surori, reprezentând pe Întâistătătorii acestora, au mai participat următorii Ierarhi: Înaltpreasfinţitul Părinte Atenagora, de Belgia, din partea Patriarhiei Ecumenice; Înaltpreasfinţitul Părinte Macarie, Mitropolit de Kenia, din partea Patriarhiei Alexandriei; Înaltpreasfinţitul Părinte Nectarie de Antidon, din partea Patriarhiei Ierusalimului; Preasfinţitul Părinte Teofan de Touna, din partea Patriarhiei Moscovei; Preasfinţitul Părinte Andrei, de Remesiana, din partea Patriarhiei Serbiei, Înaltpreasfinţitul Părinte Naum de Ruse, din partea Bisericii Ortodoxe Bulgare; Înaltpreasfinţitul Părinte Atanasie de Limassol, din partea Bisericii Ciprului; Preasfinţitul Părinte Grigorie de Suprasl, din partea Bisericii Ortodoxe din Polonia, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic de Paronaxia Şi Înaltpreasfinţitul Părinte Gheorghios, de Kitrous şi Katerini, din partea Bisericii Ortodoxe a Greciei.

La deschiderea Congresului, care a fost făcută în Centrul Cultural al oraşului Veria (numit şi Casa de litere şi arte „Antoniados”) au fost prezente autorităţi locale şi regionale, precum Doamna Haroula Ousoultzoglou, Primarul Veriei, membrii Comitetului Academic de Organizare a Congresului, al cărui Preşedinte este Profesorul de teologie Ioanis Karavidopoulos, de la Universitatea „Aristotel” din Tesalonic, alţi profesori universitari, Părintele Arhimandrit Efrem, Stareţul Mânăstirii Vatoped, din Sfântul Munte Athos, clerici şi numeroşi alţi participanţi.

Tot cu acest prilej a fost lansat şi volumul omagial intitulat „Pavlia” şi dedicat cinstirii Sfântului Apostol Pavel şi celor 20 de ediţii pe care Congresul de teologie de la Veria le împlineşte în acest an.

A fost pregătită, de asemenea şi o medalie aniversară, oferită mai întâi Preafericitului Părinte Arhiepiscop Ieronim a Atenei şi toată Grecia, precum şi membrilor Comitetului Academic de organizare a Congresului.

Pe lângă Congresul de teologie menţionat, unde au loc şi premieri ale elevilor din cadrul Mitropoliei care au obţinut rezultate deosebite la învăţătură şi alte activităţi extra-şcolare, manifestările anuale dedicate cinstirii Sfântului Apostol Pavel în Mitropolia de Veria, Naousa şi Kampania mai cuprind şi diferite evenimente cultural-religioase, dar şi mai multe momente liturgice, cum sunt slujirile inter-ortodoxe de la Catedrala Mitropolitană din Veria, din ajunul şi din ziua de prăznuire a Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel (Vecernia şi Sfânta Liturghie Arhierească), precum şi procesiunea prin oraş, de la Catedrală la altarul de vară, din piatră, închinat Sfântului Apostol Pavel şi slujba Vecerniei, care încheie practic seria acestor manifestări.

www.doxologia.ro