10:58, joi, 17 ianuarie, 2013

Europenii lansează cea mai mare campanie anti-avort de pe Bătrânul Continent

O asociație formată din organizații care militează împotriva avortului, din 20 de țări, au lansat o petiție prin care urmărește să ceară Parlamentului European să recunoască momentul concepției ca fiind momentul în care începe viața.
Inițiativa „One of Us” (Unul dintre noi) este prima de acest fel din Europa și reprezintă cel mai mare efort pentru o mișcare coezivă, transnațională anti-avort, pe Bătrânul Continent.
Autorii proiectului plănuiesc să strângă 1 milion de semnături, din cel puțin 7 din statele membre ale Uniunii Europene, până în noiembrie, forțând astfel Parlamentul de la Strasbourg să demareze o dezbatere.
Grupurile militante recunosc totuși că Uniunea Europeană nu are puterea de a modifica direct abordarea statelor membre privind chestiunea avortului, fiindcă fiecare stat membru este liber să gestioneze această problemă, din punct de vedere legal, la nivel intern.

www.semneletimpului.ro