18:05, sâmbătă, 28 aprilie, 2018

Episcopul Ioan al Sorocii a vizitat biserica incendiată din s. Hârtop, r. Florești

În a doua parte a zilei de 28 aprilie, având binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul Ioan, episcop al Sorocii și vicar mitropolitan a întreprins o vizită în parohia „Nașterea Maicii Domnului” din satul Hârtop, Protopopiatul Florești.

În noaptea de vineri spre sâmbătă, 28 aprilie sfântul locaș a fost incendiat de niște persoane necunoscute.

Protoiereul Serghei BOLDIRESCU, paroh al bisericii i-a relatat ierarhului despre starea lucrurilor. Toate obiectele de cult și odăjdiile liturgice au ars.

Arhiereul vicar a acordat un ajutor financiar din partea Direcției mitropolitane pentru lucrările de restaurare, încurajându-i pe cei prezenți să-și consolideze eforturile în vederea reparației, îndreptându-și rugile către Dumnezeu Atotțiitorul.

Biserica „Nașterea Maicii Domnului” din satul Hârtop, raionul Florești are nevoie de sprijinul drept-măritorului popor pentru a-și redobândi frumusețea ei de odinioară.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/