17:50, luni, 1 octombrie, 2018

Episcopul Ioan al Sorocii a slujit la mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului” din Dorna Arini, România

La data de 1 octombrie curent, Preasfințitul Ioan, Episcopul Sorocii, având invitația Înaltpreasfințitului părinte Teodosie, Arhiepiscop al Tomisului, dar și binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, a participat la Sfânta Liturghie prilejuită de sărbătoarea hramului mănăstirii de maici „Acoperământul Maicii Domnului” din comuna Dorna Arini, județul Suceava, România.

La slujba praznicală au liturghisit preoți din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, Arhiepiscopia Tomisului și din Republica Moldova.

Mănăstirea de maici din satul Gheorghițeni, comuna Dorna Arini, este înălțată în localitatea de baștină, pe locul casei părintești a arhiepiscopului Teodosie, Înaltpreasfinția Sa fiind ctitor al acesteia.

Episcopul Ioan a mulțumit ierarhului tomitan pentru invitație, exprimându-și bucuria împreunei slujiri, totodată, transmițând tuturor și mesajul de felicitare al Înaltpreasfințitului Mitropolit VLADIMIR.

La rândul său, Vlădica Teodosie a exprimat gânduri de bun venit la sărbătoare oaspeților de la Chișinău, vorbindu-le despre etapele de edificare a acestui așezământ monahal.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/