Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

luni, 3 septembrie, 2012

Episcopul de Chicago se retrage din funcţie

Episcopul de Chicago, Preasfinţitul Părinte Mathias de Chicago, a fost suspendat din funcţia sa administrativă în Biserica Ortodoxă a Americii, după unele acuzaţii de comportament „nepotrivit” cu o femeie.

Această schimbare a venit la o lună după ce Arhiepiscopul Jonas, primatul Bisericii Ortodoxe Americane, a fost silit să demisioneze.

Într-o scrisoare către credincioşi, Episcopul Mathias, a negat acuzaţiile. El a spus: „Alegaţiile au fost că aş fi făcut comentarii scrise şi vorbite depotrivite faţă de o femeie, pe care le-a considerat o trecere a graniţelor personale şi un abuz al autorităţii mele pastorale”.

Episcopul va rămâne ierarh al Bisericii Ortodoxe în tot timpul anchetei realizate de Consistoriu, nicio măsură punitivă nefiind făcută fără o decizie finală.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.chicagotribune.com