22:42, joi, 18 aprilie, 2019

Elevii Liceului „Petru Rareș” din Soroca – Vestitori ai Învierii

Joi, 18 aprilie 2019, Liceul Teoretic „Petru Rareș” din municipiul Soroca a găzduit un deosebit eveniment cu tematică creștină „Lumină din Lumină” în contextul Săptămânii Tineretului Ortodox și cu prilejul Luminatului Praznic al Învierii Domnului.

Elevii instituției s-au arătat minunați mărturisitori și vestitori ai Învierii, prin activitatea prezentată.

Dl Dionisie MITROFAN, Director al instituției a mulțumit tuturor pentru participare și implicare în organizarea acestei întâlniri de suflet.

Participând la manifestare, Episcopul Ioan al Sorocii, a adresat tinerilor un cuvânt de învățătură și de îndrumare, chemându-i să fie iubitori de carte și căutători de valori, arătându-se temerari în urcușul vieții.

Alături de Preasfinția Sa, în calitate de oaspeți au fost prot. Nicolae CRAVEȚ, prot. Alexandru ILESCU, prot. Vadim PATRINICA și Doamna Suzana CRAVEȚ, profesor de limbă română la Liceul Teoretic „Constantin Stere” din Soroca.