Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

16:51, vineri, 16 mai, 2014

Elevii liceului „A. S. Puşkin ” din Chişinău, în vizită la Reşedinţa Mitropolitană

10371517_808966665780913_5866597960373046711_n (1)

ÎPS Mitropolit Vladimir a primit astăzi la Reşedinţa Mitropolitană vizita elevilor din clasa a I-a a liceului „A. S. Puşkin”, care, însoţiţi de doamna diriginte Natalia Teveaşova, au venit pentru a se familiariza cu activitatea Direcţiei Mitropolitane.

Copiilor le-a fost organizată o excursie prin clădirea mitropolitană, în cadrul căreia, Vlădica Vladimir le-a vorbit învățăceilor despre trecutul Eparhiei Chişinăului, făcând referinţă şi la istoria actuală a Bisericii Ortodoxe din Moldova.

În continuarea vizitei, elevii  s-au închinat în Paraclisul Mitropolitan, după care au avut parte de o masă cu dulciuri, aflând chiar de la Mitropolit mai multe lucruri interesante referitoare la specificul activităţii Mitropoliei Moldovei, în special despre activităţile dedicate copiilor şi tinerilor.

În acest context, Vlădica Vladimir a dăruit fiecăruia dintre micii vizitatori cărţulii religioase, făcând o donaţie consistentă de literatură tematică şi pentru biblioteca instituţiei de învăţământ.

La finalul vizitei, Doamna Teveaşova a mulţumit Chiriarhului din numele tuturor celor prezenţi pentru bunăvoinţă şi pentru primirea călduroasă, menţionând utilitatea acestei întâlniri din punct de vedere cognitiv şi spiritual.