16:41, vineri, 30 martie, 2018

Elevii Colegiului „Mihai Eminescu” din mun. Soroca căutători ai Dragostei

Episcopul Ioan al Sorocii, fiind însoțit de către protoiereul mitrofor Nicolae CRAVEȚ, s-a întâlnit vineri 30 martie cu elevii Colegiului „Mihai Eminescu” din municipiul Soroca.

Cei mai talentați învățăcei ai școlii au prezentat o deosebită activitate cu tematică religioasă.

La evenimentul propus au participat distinși oaspeți din România: elevi și profesori ai Liceului Pedagogic „Spiru Haret” din Buzău. Doamna Tatiana VIȘNIOVAIA, directorul instituției a salutat pe cei prezenți, vorbindu-le despre proiectele și succesele comunității educaționale.

Al doilea an consecutiv în acest colegiu în preajma Duminicii Floriilor se organizează activitate extracurriculară dedicată tinerilor ca mărturisitori ai Învierii.

Vlădica Ioan a adresat un mesaj tinerilor soroceni și oaspeților buzoieni, îndemnându-i să rămână mesageri ai Iubirii, Luminii și Adevărului, iar Hristos Cel care este Învierea și Viața le va lumina căile cunoașterii și mântuirii.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/