10:13, marți, 21 august, 2012

După cum se vede, păcatul este contagios: Protestul gen Pussy Riot se repetă și în Germania

Interesant, și de astă dată europenii vor considera că e totul în regulă? Trei germani au repetat gestul de protest al trupei ruse Pussy Riot, membrele căreia au fost condamnate la doi ani de închisoare pentru că au săvârșit blasfemii în Catedrala „Hristos Mântuitorul” din Moscova.

Protestatarii germani au întrerupt slujba religioasă dintr-o catedrală din Köln. Un bărbat cu o cagulă pe cap, însoţit de două tinere, au cântat şi au scandat în sprijinul tinerelor din Rusia.

Cei trei germani au purtat o pancartă pe care era scris „Libertate pentru Pussy Riot şi tuturor deţinuţilor”. Toţi trei au fost arestaţi de poliţie, fiind amendaţi pentru perturbarea unei slujbe religioase. După cum relatează presa, episcopul și-a continuat slujba. Mai mult, acesta s-a rugat și pentru cei ce au protestat, ca Dumnezeu să-i înțelepțească!

www.ortodoxia.md