12:45, duminică, 11 iunie, 2017

Duminica întâi după Cincizecime (a Tuturor Sfinţilor) la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului”

De sărbătoarea Tuturor Sfinţilor, pe care Biserica noastră l-a rânduit spre cinstire în prima Duminică după Cincizecime, ÎPS Mitropolit Vladimir a săvârșit Sfânta Liturghie, la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din  mun. Chișinău.

Serviciul divin a fost oficiat în prezența credincioșilor, care au pășit pragul Catedralei Mitropolitane spre a mulțumi lui Dumnezeu pentru binefacerile Sale, dar și pentru a-I cere liniște, pace pentru cei vii și odihnă pentru cei răposați.

Prima Duminică după Cincizecime, la Dumnezeiasca Liturghie, se citesc două texte din Sfânta Scriptură: unul din Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel, şi altul din Evanghelia de la Matei. În cel dintâi text sunt amintite toate încercările şi suferinţele pe care le-au pătimit bineplăcuţii lui Dumnezeu din Vechiul Legământ, iar cel de-al doilea ne arată cum creştinii de-a lungul veacurilor sunt chemaţi să înţeleagă şi să trăiască după aceeaşi dimensiune a sfinţeniei, precum sfinţii Vechiului Testament, precum toţi apostolii, martirii, mărturisitorii sau pustnicii care nevoit în numele Domnului Hristos, pentru slava Preasfintei Treimi şi pentru mântuirea sufletelor lor.

Cuvântul Mântuitorului Hristos din Evanghelie ne plasează şi pe noi în aceeaşi perspectivă a sfinţeniei trăită de toţi sfinţii lui Dumnezeu, în aceeaşi perspectivă a dobândirii Duhului Sfânt. Hristos în Evanghelia care se citeşte în biserici în prima Duminică după Cincizecime ne spune că, dacă dorim, şi noi putem să ne înscriem pe cărarea bătătorită de sfinţii lui Dumnezeu – fie că suntem preoţi, arhierei, vieţuitori în sfintele mănăstiri sau credincioşi care îşi duc viaţa în sânul familiei. Mântuitorul Hristos ne spune că putem şi noi să dobândim Duhul Sfânt, să ne numărăm în rândul sfinţilor, dacă împlinim trei lucruri: să avem mărturisirea cea dreaptă, iubirea cea dreaptă şi suferinţa cea dreaptă.

Tot în această zi, Vlădica Vladimir l-a hirotonit în treapta de diacon pe tânărul Alexandru Reabov, student în anul II la Academia de Teologie Ortodoxă din Moldova, primind cu acest prilej cuvintele de felicitare şi sfaturile duhovniceşti ale Mitropolitului.

După Rugăciunea Domnească – Tatăl Nostru, mulți dintre enoriașii veniți în Casa Domnului au primit Sfânta Euharistie, lăudând și binecuvântînd pe Dumnezeu.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media